HR DE EN
Žene u tehnološkoj industriji: Put prema jednakosti među liderima WOMEN IN BUSINESS

Prema podacima iz istraživanja Women in Business 2024. tvrtke Grant Thornton, još smo daleko od postizanja ravnopravnosti između muškaraca i žena na višim upravljačkim pozicijama unutar tehnološkog sektora. Globalno, žene čine 32% viših rukovodećih pozicija u tehnološkoj industriji, što je ispod globalnog prosjeka od 33,5% te ispod ostalih sektora poput profesionalnih usluga (36,2%), upravljanja imovinom (35,5%) i zdravstva (37,7%).

Brz razvoj umjetne inteligencije (AI) dodatno naglašava važnost osiguravanja rodne inkluzivnosti u tehnološkom sektoru. Ne osiguramo li ravnopravnost, buduće generacije mogle bi zaostati u tehnološkom napretku. Predviđa se da bi generativna umjetna inteligencija, koja se sve više koristi u procesima zapošljavanja, procjeni učinka, određivanju plaća i radnoj analitici, mogla povećati globalni BDP za 7%  te tako značajno transformirati način rada. Međutim, ako nove tehnologije razvijaju isključivo muški timovi, one mogu isključiti žene iz tehnoloških inovacija.

Nekontrolirana pristranost u AI sustavima može imati ozbiljne posljedice za rodnu ravnopravnost. Ukoliko podaci nisu reprezentativni za cijelu populaciju, sustavi mogu biti pristrani - budući da AI uči iz podataka. Stoga je ključno je uključiti više žena u razvojne timove i rukovodstvo u tehnološkom sektoru kako bi se prepoznale pristranosti u ranoj fazi razvoja. Iz tog razloga izdvojili smo tri ključna područja na koja bi se tvrtke trebale usmjeriti kako bi ženama omogućile napredovanje u tehnološkom sektoru i utjecaj na razvoj AI-a, a to su: početak karijere, zadržavanje i transparentnost.

 

Početak karijere za žene u tehnologiji

Kako bi se razvila snažna baza liderica u tehnologiji, ključno je usmjeriti pozornost na žene u ranim fazama karijere. Fleksibilno radno okruženje od velikog je značaja, što potvrđuju podaci iz našeg izvješća Women in Business 2024. Ohrabrujuće je da 53,8% globalnih tehnoloških tvrtki koristi hibridni model rada, u usporedbi s 45,2% diljem svijeta. S druge strane, samo 36,7% zahtijeva da zaposlenici rade primarno iz ureda, u usporedbi s 47,0% na globalnoj razini.

Međutim, tvrtke moraju biti svjesne izazova koje hibridni rad može predstavljati za napredovanje žena, osobito ako nije ispravno upravljan od strane viših rukovoditelja. Samo prihvaćanje hibridnog modela nije dovoljno; potrebno je aktivno pružati podršku razvoju talenata na daljinu. Lideri trebaju svjesno ulagati napor kako bi ostali vidljivi i osigurali da odnosi sa zaposlenicima ne postanu samo transakcijski, posebice s onima na početku karijere. Jedan od načina podrške je pružanje mentorstva i primjera mlađim kolegicama.

 

Zadržavanje žena u tehnološkoj industriji

Djelomično zbog rastuće prisutnosti AI-a, 2023. godine tehnološki sektor je svjedočio "velikom valu otkaza" s više od 263.000 izgubljenih radnih mjesta na globalnoj razini. U takvom okruženju, tehnološke tvrtke moraju osigurati da otkazi nerazmjerno ne pogađaju žene. Prema podacima Grant Thorntona, samo 22,3% tehnoloških tvrtki prati fluktuaciju zaposlenih prema spolu, što otežava poduzimanje mjera za zaštitu ženskog rukovodstva.

 

Transparentnost u tehnološkoj industriji

Tehnološki sektor redovito bilježi najveće razlike u plaćama među spolovima. Na primjer, žene u Europi u prosjeku zarađuju 26% manje od muškaraca. U industriji s tako velikim nejednakostima, nužno je da tehnološke tvrtke mjere rodni jaz u plaćama. Međutim, samo 40,4% to trenutno čini, što je ispod globalnog prosjeka od 46,8%.

Velike razlike u plaćama mogle bi obeshrabriti žene i njihovu želju za nastavkom karijeru u tehnološkom sektoru. Pokazivanje napretka u smanjenju razlike može pomoći u privlačenju vrhunskih talenata, osigurati raznolikost i bolju poslovnu učinkovitost. Objavljivanje podataka o razlikama u plaćama ključan je korak u prevladavanju ovog problema.

 

Zašto je nužan hitan napredak prema ravnopravnosti u tehnološkoj industriji?

U vrijeme razvoja novih tehnologija, važnije je nego ikad da tehnološke tvrtke potiču ravnopravnost spolova na višim rukovodećim pozicijama, osiguravajući da tehnologije poput AI-a budu razvijene ravnopravno. Kako bi se navedeno postiglo, potrebna je raznolikost zaposlenika u razvojnim timovima i dodatno promicanje žena na više rukovodeće pozicije. Tvrtke moraju uložiti svjesne napore kako bi spriječile pristranost budućih tehnologija prema spolu.

Kako bi se postigla rodna ravnopravnost u tehnološkoj industriji, ključna je usredotočenost na tri ključna područja – poboljšanje prilika za žene na početku karijere, praćenje fluktuacije zaposlenih prema spolu i posvećenost većoj transparentnosti.

Ako imate pitanja ili želite saznati više o ovoj temi, slobodno se obratite našim stručnjacima iz Grant Thorntona.