Unatoč tome što formalno obrazovanje stječemo u mlađoj dobi, proces učenja, stjecanja novih vještina i edukacije nikada ne bi trebao prestati. Presudno je vidjeti kako se nosimo s novim izazovima i društvenim promjenama, a najviše treba težiti financijskoj stabilnosti. U Hrvatskoj je rodna neravnopravnost u poslovanju jedna od najaktualnijih tema, a veliku pomoć žene dobivaju i iz našeg globalnog istraživanja „Women in Business“ čiji je jedan od glavnih ciljeva pomoći ženama u poslovanju i drugim podzastupljenim skupinama.
Ponekada se žene ne osjećaju kao sastavni dio tima tijekom prvih godina rada u određenoj industriji koju su odabrale, ali to se mijenja. Sve više žena ulazi u različite sektore. Neke tvrtke, posebno one posvećene održivosti, mogu ostvariti značajan napredak u današnjem poslovnom okruženju, olakšavajući napredovanje žena u karijeri. Kako bi tvrtke posvećene održivosti prošle transformacije radi poboljšanja operacija, tehnologije i ESG pokazatelja, moraju:
- izraditi plan transformacije
- odrediti prioritete njihovih potreba s razumijevanjem onoga što je moguće unutar proračuna
- upustiti se u kratkoročne i dugoročne inicijative
- mjeriti njihov napredak.
Procesom ciljanog planiranja također pomaže se ženama u postizanju uspjeha u karijeri. Neke se žene nadaju kako će ih vodstvo zapaziti te da je za napredak dovoljno dobro obavljati svoj posao, no bolja je strategija napraviti plan karijere i podijeliti ga s drugima. Gayle Brim, izvršna direktorica unutar prakse tehnološke transformacije Granta Thorntona, u svom podcastu potaknula je žene u energetski održivoj industriji i izvan nje da:
- uče od ljudi koje smatraju uzorom
- budu spremne zatražiti pomoć
- traže i osiguraju mentorstvo
- investiraju u sebe
- postave ciljeve i mjere napredak
- odvoje vrijeme za sebe kako bi radile stvari u kojima uživaju izvan poslovnog života.
Da biste poslušali cijelu epizodu podcasta, posjetite podcast stranicu Women's Energy Council.