Tijekom svih aktivnosti koje su povezane s uvođenjem eura, ključno načelo jest zaštita potrošača. Glavni mehanizmi zaštite potrošača u procesu uvođenja eura su:
- dvojno iskazivanje cijena
- primjena fiksnog tečaja konverzije pri preračunavanju
- nadzor nad trgovcima i pružateljima usluga
- praćenje kretanja cijena najčešće korištenih proizvoda na tržištu.
Nadzorna tijela propisana Zakonom o uvođenju eura kao službene valute u RH provodit će primjenu Zakona te propisivati prekršajne odredbe za nepravilnosti i nezakonitosti koje utvrde tijekom obavljanja nadzora.
Zaštita potrošača od velike je važnosti
1. siječnja 2023. godine, Hrvatska će se pridružiti 19-članoj obitelji europskih država koje koriste euro te će tako eurozona od 2023. imati 20 članica. Euro je za sada jedan od dva najvidljivija znaka integracije europskih država, dok je drugi nesmetano kretanje unutar država koje čine Schengenski prostor.
Cilj je produbljenje odnosa između država članica i slobodno kretanje ljudi, robe, usluga i kapitala. U cjelini, euro pridonosi stabilnijim gospodarskim prilikama i rastu, većim investicijama i novim radnim mjestima.Postupak i procedura uvođenja nove valute jedan je od tehnički najkompleksnijih koraka u povijesti moderne hrvatske države.
Postupak uvođenja eura
U postupku uvođenja eura primjenjuje se nekoliko načela. Prva je načelo zaštite potrošača, a važno je istaknuti da se preračunavanje cijena provodi bez naknade, primjenom fiksnog tečaja konverzije koji iznosi 7,53450 kuna za jedan euro.
Potrošaču se moraju osigurati pravodobne, jasne i točne informacije o postupku i pravilima zamjene gotovog novca kune za gotov novac eura, kao i svi bitni elementi preračunavanja i iskazivanja cijena i drugih novčanih iskaza vrijednosti. Na sreću potrošača, zakon izričito zabranjuje neopravdano povećanje cijena. Pri uvođenju eura, zabranjeno je povećati cijenu robe ili usluge prema potrošačima bez opravdanog razloga.
Razdoblje dvojnog opticaja pred nama
Od 1. prosinca 2022. godine, građani će moći u bankama, poslovnicama Fine i Hrvatske pošte nabaviti komplete kovanica eura. Za 100 kuna dobit će paketić od 13,27 eura, a taj novac ne smiju koristiti prije 1. siječnja 2023. godine. Dva tjedna nakon uvođenja eura traje razdoblje dvojnog optjecaja. To znači da će se prilikom gotovinskog plaćanja, eventualni ostatak vratiti u eurima.
Poslodavci će biti dužni prilikom isplata plaća i mirovina, preračunati visinu plaće i drugih davanja u euro. Tijekom razdoblja dvojnog iskazivanja cijena, od 5. rujna ove do 31. prosinca 2023. godine, plaća i sve isplate poslodavca bit će iskazane u kunama i eurima.
Kunski krediti će se 1. siječnja automatski pretvoriti u euro, a kod kunskih s valutnom klauzulom u euru neće biti promjena jer su ionako gotovo svi parametri (anuiteti i rate) određeni u eurima. Kunska štednja će se automatski 1. siječnja pretvoriti u štednju u eurima preračunato po fiksnom tečaju konverzije.
Za više informacija, kao i pomoć u poslovanju, obratite se našim stručnjacima s povjerenjem!
Izvor podataka: www.euro.hr